Peste 30 de animale vor fi sterilizate în prima campanie de cartier din acest an, mâine, 15 iunie

Câini și pisici din zona Smârda, Parcul Fabricii de Zahar și nu numai, vor fi sterilizate mâine, gratuit, în cadrul unei acțiuni organizate în cadrul unui protocolul semnat între Primăria Municipiului Giurgiu, Consiliul Județean, Penitenciarul Giurgiu și Asociația Phoenix APHC, cu sprijinul SPCA & Dog Rescue.
Din cauza temperaturilor ridicate, campania de sterilizări gratuite se va derula în cabinet veterinar NicoVet, după preluarea animalelor direct din cartier și returnarea la finalul operațiunii.
Anterior acțiunii de mâini, cetățenii au fost informați prin social media, dar și direct, pe străzile Dunării, Smârda, Sirenei, Soarelui, Griviței și Aleea Fabricii de Zahăr, acolo unde au fost împărțiți fluturași și au fost purtate discuții cu posesorii de animale.
Astfel de acțiuni vor continua și în alte cartiere din oraș, sterilizarea fiind obligatorie și lipsa acesteia principala cauză a înmulțirii necontrolate a câinilor de pe străzi.

Ultima modificare: 14.06.2024 – 09:54 de către Administrator

Anteriorul Ziua Eroilor, marcată și la Giurgiu de autoritățile locale și județene